עמוד הבית

למה אזרחי מדינת ישראל צריכים ויזה לארה"ב ?

אזרחי מדינות רבות בעולם נהנים מן האפשרות לבקר בארצות הברית לתקופה של עד שלושה חודשים, ללא הצורך לעבור את התהליך המאתגר של הנפקת ויזה לארצות הברית. זאת, בזכות תוכנית הפטור מויזה, או באנגלית - Visa Waiver Program.

המדינות אשר משתתפות בתוכנית זו הן: אנדורה, אוסטרליה, אוסטריה, ניו-זילנד, בלגיה, דנמרק, פינלנד, צרפת, איסלנד, צ'כוסלובקיה, אסטוניה, גרמניה, יוון, הונגריה, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שוויץ, אנגולה, אירלנד, איטליה, יפן, קוריאה, לטביה, שוודיה, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, ליכטנשטיין, מונקו, הולנד, נורווגיה, פורטוגל, סאן-מרינו, ברוניי, וסינגפור.

אזרחי מדינות אלה יכולים להיכנס לארה”ב לצרכי תיירות או עסקים בלבד, ללא צורך בהוצאת ויזת B1/B2.

אם אתם מחזיקים בדרכון של אחת ממדינות אלו, תוכלו להיכנס לארה"ב ללא ויזה וזאת על ידי אישור ESTA שיאפשר לכם שהות של עד 90 יום בארצות הברית באופן רצוף. ישראלי שמחזיק באזרחות ישראלית בלבד מחויב באשרת שהייה לארה"ב שעל מנת לנסות לקבל אותה עליו למלא טפסים רבים, להגיע לראיון בשגרירות ולנסות להוכיח כמה שיותר זיקה לארץ ישראל.

שני גורמים עיקריים משפיעים על כך שישראל עדיין לא נכללת בתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית, למרות היחסים הטובים בינינו לבין האמריקאים

הגורם הראשון הוא, שעל מנת להיכנס לתכנית הפטור מויזה מספר הסירובים לבקשות קבלת ויזה לארה"ב באותה מדינה צריך לעמוד על 3% לכל היותר. אחוז הישראלים שביקשו ויזה לארה"ב וסורבו עומד כיום על כ- 5%-7%.

הגורם השני שבגללו מדינת ישראל היא לא חלק ממדינות הפטור, הוא שחלק מאזרחי ארצות הברית אשר מבקשים להיכנס למדינת ישראל נתקלים בבעיות. לדוגמא – אמריקאים ממוצא ערבי חווים קושי כאשר שהם מעוניינים להיכנס לישראל. הדבר בא לידי ביטוי בין היתר באופן בידוק ביטחוני אשר מפלה אותם לרעה, וקיימת בישראל מדיניות סירובים אשר מתפרשת במקרים רבים על ידי ארצות הברית כמדיניות לא הוגנת ושרירותית.

על מנת להיכלל בתוכנית פטור מויזה לארה"ב על ישראל להתחייב לתת יחס דומה לאזרחי ארצות הברית המבקשים להיכנס אלינו, דבר שרשויות הביטחון בארץ עדיין מתנגדות אליו.

בשני המקרים, קיימים יתרונות וחסרונות

ברגע שבו מדינת ישראל תיכנס לתכנית הפטור מויזה לארה"ב, אותם ישראלים שיהיו זכאים להגיש בקשה יצטרכו להיות בעלי דרכון ביומטרי הכולל שבב אלקטרוני, ללא עבר פלילי או בעייתי בארה"ב, וסיבת נסיעתם תמיד תהיה למטרת עסקים, תיירות או מעבר למדינה אחרת.

כיום ישראלים זכאים לנסות להוציא סוגים שונים של ויזה לאמריקה וזאת על מנת ליהנות, ללמוד ופעמים רבות אף לעבוד ולהשקיע בארצות הברית. אמנם הדרך לקבל את האשרה המסוימת היא לא קלה במיוחד, לוקחת זמן ועולה לא מעט כסף. אך במידה וישראל תיכנס לתוכנית פטור מויזה יתכן ופרטי הויזה המיועדת ישתנו בהתאם להנחיות מטעם ממשל ארה"ב. בנוסף, האשרה תהיה לתקופת זמן קצרה יותר ועל המבקש יהיה לחדש את האישור כמעט בכל נסיעה.

לצערנו, או אולי לא לצערנו, לא נראה שישראל תיכנס בשנים הקרובות לתוכנית פטור מויזה, ואנחנו נמשיך לעשות עבורכם את כל התהליך הארוך והמסורבל הזה.

על מנת להבין יותר על התהליך מוזמנים לקרוא את המדריך שלנו – "תהליך הוצאת ויזת תיירות לארה"ב".

שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב twitter
שיתוף בטוויטר
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק
שיתוף ב linkedin
שיתוף בלינקדאין
שיתוף ב email
שיתוף במייל

כתיבת תגובה

רוצים ויזה לארה"ב?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי!